Wednesday, August 22, 2012

Dieta po chemioterapii

Witamina B - wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Witamina B – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Na stres - śniadanie!

Na stres – śniadanie!

6 chorób jelit - jakie dają objawy?

6 chorób jelit – jakie dają objawy?

Chemioterapia, czyli leczenie cytostatyczne, to sposób walki z chorobami nowotworowymi.  Niestety, oprócz wpływu na komórki rakowe, ma wiele skutków ubocznych – bardzo wyniszcza organizm, osłabia odporność i może prowadzić do anemii. Po intensywnym leczeniu organizm potrzebuje budulca do regeneracji, więc musimy mu dostarczyć pożywienia najwyższej jakości.

Bardzo ważne jest, by po zakończeniu chemioterapii szybko zacząć uzupełniać niedobory. Chory łatwiej poradzi sobie ze skutkami ubocznymi i infekcjami, jeśli będzie się zdrowo odżywiać. Zdrowo, to znaczy stosując urozmaiconą dietę złożoną z produktów z czterech głównych grup żywności: mięsa, drobiu i ryb, zbóż (pieczywa), nabiału oraz owoców i warzyw.

Dania należy przygotowywać z surowców świeżych i najlepiej tuż przed podaniem (nie przechowywać długo w lodówce i nie podgrzewać, szczególnie na tłuszczu). Potrawy nie powinny być gorące (najlepsze są letnie), ostre, kwaśne czy zbyt słodkie.

Dieta po chemioterapii musi być lekkostrawna. Wyklucza to więc np. smażone  potrawy, które zalegają w żołądku, produkty drażniące śluzówkę czy pobudzające wydzielanie soków żołądkowych.

Indywidualne menu dla konkretnego pacjenta powinniśmy uzgadniać z lekarzem i dietetykiem, bowiem dieta chorego uzależniona jest też od tego, który organ został zaatakowany przez nowotwór.

Są jednak generalne zasady żywieniowe, pozwalające komponować dietę będącą sprzymierzeńcem podczas i po leczeniu chemią.

Białko i kwasy omega-3
Skoro chemioterapia pozostawia spustoszenie w naszym organizmie, musimy go intensywnie odbudowywać. Do tego potrzebny jest budulec, czyli białko. To z niego powstają mięśnie i tkanki.

Specjaliści od żywienia zalecają, by w diecie osoby po chemioterapii aż 2/3 spożywanego dziennie białka było pochodzenia zwierzęcego (zawiera aminokwasy służące do budowy i odbudowy tkanek, przeciwciał, enzymów, hormonów). Znajdziemy je w mięsie, rybach, wędlinie, twarogu, chudym mleku, jajach.

Można też zupy i sosy zaprawiać mlekiem w proszku, a do surówek czy deserów dodać serek homogenizowany, to również pomoże zwiększyć ilość białka w diecie.

Prawdziwym skarbem na talerzu są ryby morskie (ale nie smażone czy wędzone). To źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych: alklilogliceroli, skwalenu oraz kwasów EPA i DHA, dzięki którym komórki rakowe lepiej reagują na leki cytostatyczne.



No comments:

Post a Comment